ایمنی بهداشت و محیط زیست

ایجاد فضای سبز در شرکت صنعتی معدنی پایا فولاد کویر یزد

مدیریت فضای سبز در شرکت پایا فولاد کویر یزد

ایجاد فضای سبز در هر منطقه جغرافیایی و مکان مورد نظر ویژگی‌ها و مراحل خاص خود را دارد. به همین دلیل برای انجام آن بایستی از کارشناسان این حوزه کمک گرفته شود. در این راستا راه اندازی و ایجاد بخش عظیمی از فضای سبز این کارخانه به عهده شرکت طراحی و منظرسازی نارون جم می‌باشد.

با توجه به نوع قعالیت این کارخانه و میزان فصای محیط سبز، نسبت به انتخاب محیط اقدامات لازم انجام گردیده است. فضاهای سبز در مناطقی ایجاد شده‌اند که علاوه بر داشتن جلوه، بهترین بازدهی را به همراه داشته باشند.

برای ایجاد فضاهای سبز، با استفاده از نقشه‌های از پیش تهیه شده، نسبت به تعیین پوشش گیاهی با توجه به منطقه و همچنین خاک موجود، مصالح مورد نیاز، سیستم‌های آبیاری و … تصمیم گیری‌های لازم به عمل آمده است. با توجه به اینکه فضای سبز بعد از احداث قابلیت جا به جایی و یا تغییر چندانی ندارد، به همین دلیل پیش از اجرا، با مشورت با کارشناسان این حوزه؛ گودبرداری، کاشت نهال در جای مورد نظر، زیر ساخت‌های آب رسانی و … انجام گردیده است.

فضای سبز کارخانه شامل سه قسمت به شرح زیر می‌باشد:

 1. کمربند سبز
 2. محوطه ورودی و مسیرهای تردد کارکنان
 3. فضای سبز لکه‌ای که در سایر قسمت‌ها ایجاد گردیده است.

علاوه بر فضای سبز داخلی کارخانه شرکت پایا فولاد کویر یزد به فضای بیرونی کارخانه نیز اهمیت داده و در قالب تفاهم‌نامه همکاری با اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری جهت احیاء و بازسازی عرصه‌های منابع طبیعی و زیست محیطی اقدام به ایجاد پوشش‌های گیاهی با گومه‌های کم آبخواه در محدوده مراتع بیابانی شتری ساغند به منظور کنترل آلودگی و افزایش درص پوشش گیاهی در سطح 200 هکتار نموده است.

سیاست کلی شرکت پایا فولاد کویر یزد بر توسعه فضای سبز و کاهش آلاینده‌ها است.

مزیت طراحی و اجرای فضای سبز

 • نقش فیلتراسیون هوا
 • نقش تلطیف هوا و کاهش دما
 • نقش ایجاد فیلتر صوتی و کاهش صدا در محیط
 • امکان استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب و جلوگیری از مصرف منابع آبی
 • کمک به بهداشت روانی کارکنان

اهداف

 1. کاهش مصرف منابع آب با انتقال پساب بهداشتی حاصل از تصفیه به سیستم آبیاری در نظر گرفته شده و برنامه برای استفاده از آن در آبیاری در فضای سبز
 2. بکارگیری فنون مدیریت سبز در راستای کاهش آلودگی‌ها و پیاده‌سازی طرح‌های مربوط به صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب آبیاری ( آبیاری قطره‌ای و… )
 3. حفظ، نگهداری و ساماندهی محوطه‌های فضای سبز
 4. آماده‌سازی محوطه جهت کاشت گیاهان، هرس گل‌های دائمی، درختان و درختچه‌ها و چمن‌کاری
 5. تکثیر و تولید نشا گل‌های فصلی، دائمی و گیاهان زینتی کم آبخواه و سازگار با محیط و مقاوم در برابر خشکسالی و آفات گیاهی و همچنین مناسب با شرایط اکولوژیک منطقه و جاذب آلودگی‌های هوا، خاک و صدا
 6. شناسایی آفات و بیماری‌های گیاهی و مبارزه با آن از طریق انجام سم‌پاشی‌های منظم
 7. طراحی محوطه‌های جدیدالاحداث در سایر فضاهای موجود در کارخانه

فایل PDF فضای سبز در شرکت صنعتی معدنی پایا فولاد کویر یزد (لینک دانلود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *